Exclusive silver & golden cats - persian & exotic

 

Tyto rady neobsahují odborné výklady, které si můžete přečíst v každé knize nebo na internetu.

Uvádím pouze vlastní názory, zkušenosti a vše vychází pouze z nejlepší vůle,

pomoci všem chovatelům začátečníkům. 


NEMOCNÁ KOČKA
 
 
Záměrně se v této sekci nezmiňuji o nemocech, o kterých se běžně dozvíte z knih a internetu.
Zaměřila jsem se na zdravotní záhady koček, se kterými mi nikdy žádný veterinář nepomohl !
Léčba zde uvedená mi pomohla zachránit život kotěte a několika koček v období 28 let,  neznamená to však, že vás zrazuji od návštěvy veterináře ! Jen píši,  co mi pomohlo, když veterináři byli v koncích s nápady jak nastalé onemocnění léčit !

 
 
KOČKA ZVRACÍ NEBO MÁ PRŮJEM NEBO JE APATICKÁ !......... KOČKA SE USILOVNĚ DRBE - HLAVNĚ V OKOLÍ HLAVY !
 
Má-li kočka potíže, vyděsíme se a běžíme na veterinu. Pokud má kočka teplotu a leží zcela apatická, OKAMŽITĚ na veterinu běžte. Pokud ale "jen" zvrací nebo má průjem jediný den, proveďte tento pokus. Je totiž možné, že vaše kočka nesnáší nějakou složku potravy, kterou snědla.
 
1. okamžitě vysaďte kočičí granule ať byly sebedražší
2. nalijte kočce do misky kojeneckou vodu
3. uvařte kuřecí prsa, po uvaření vývar vylijte, kuře nasekejte nadrobno, přidejte převařenou vodu a rozmixujte na kaši
 
NIC JINÉHO kočce k jídlu nedávejte. Je možné, že bude mít ještě první den nějaký příznak gastritidy, ale druhý den by měla být v pořádku. Takto kočku krmte týden.  Po týdnu nasaďte zpět granule, které jedla před gastritidou a dále podávejte kuřecí kaši výše popsanou. Pokud vám kočka začne zvracet do dvou až tří dnů od nasazení granulí, garantuji vám, že ty granule způsobují její zdravotní potíže. Pokud uplyne 14 dní od nasazení granulí a nic se neděje, vysaďte kuřecí kaši a předložte kočce konzervu nebo kapsičku ( pokud tím vůbec krmíte ) na kterou byla kočka zvyklá. Začne-li kočka zvracet nebo mít průjem do dvou dnů od nasazení, nebude to granulemi, ale zmíněnou konzervou nebo kapsičkou.
 
Věřte mi, vím o čem mluvím. Chovám kočky 28 let a mám pocit, že se kvalita granulí rapidně zhoršuje. Při výběru granulí sledujte OBSAH ...máme tam popel, soju, masovou moučku....a spousty doplňků a ochucovadel, aby ty granule kočky jedly.  Vybírejte granule, kde je vysoký podíl masa, žádná soja, kůže, masové moučky a éčka. Obsahují-li granule rýži a další holistické přísady, velice doporučuji. Nejlépe je vždy koupit malé balení a jeden až dva týdny jím krmit. Nebude-li kočka zvracet, mít průjem a bude aktivní, kupte pak klidně větší balení.
 
Bohužel, každý chovatel, který miluje své kočky a chce jim dopřát to nejlepší, často "skočí" na lep velkým nadnárodním společnostem a koupí produkt údajně nejkvalitněší, nejzdravější a nejdražší. Pak , když kočka začne zvracet, běží k veterináři, tam nechá další tisíce...a kočka stále zvrací.....a přitom MŮŽE být právě příčina v granulích nebo konzervách.
 
Výběr stravy pro kočku je značně problematický. Co jedné kočce nevadí, jiná po té stravě zvrací. Proto nemohu jednoznačně říci, tato značka granulí je vhodná a tato nevhodná. Jen chci tímto článkem naznačit, že i strava může velmi ovlivnit zdraví kočky a máte-li doma nemocnou kočku, nezapomeňte vyloučit alergii na zmíněnou stravu jako první.
 
Uvádím jako příklad mé dvě poslední zpušenosti : ( samozřejmě co vadí mým kočkám, nemusí vadit kočkám vašim ! ...nutno vyzkoušet )
 
Rok 2006 - Eucanuba Kitten - tři perské kočky ze šesti zvracely hustou tekutinu čiré až zažloutlé  barvy, jedna kočka měla průjem . Příznaky se projevily po osmi dnech podávání. Po vysazení Eucanuby zlepšení do šesti hodin.
Rok 2009 - Royal Canin Hair & Skin  + Royal Canin Persian - zkusila jsem každý výrobek zvlášť - všechny kočky se mi drbaly tak, že si rozdrásaly srst do rudých a holých fleků. Drbaly se obzvláště za ušima....Na veterině jsme dělali stěry na plíseň  - negativní, koupala jsem v sírovém šamponu - nepomohlo, paraziti - negativní. Stálo mě to nervy, čas, peníze a přitom stačilo vysadit tyto granule !
Royal Canin Baby Cat - nejmenší koťata.....trošku se mi kočky drbaly , ale ne tak intenzivně jako u předchozích výrobků.
 
A na závěr důležitá poznámka - NIKDY nemíchejte dvě a více značek granulí dohromady. Mohlo by se stát, že smícháním se nebezpečně zvýší dávka některého stopového prvku....Taurin, Lysin...
Opět platí, ne všechny kočky mohou být na takto mixované směsi sensitivní.
Rok 2014 - VELICE se mi osvědčily kotěcí granule na www.husse.cz ( Švédské krmivo ), ale konzervy mi kočky nepapají.
 
Klikněte na  JÍDELNÍČEK - návody na zdravou holistickou stravu bez chemických přísad a éček !

 
 
 
KOČKA  STÁLE ZVRACÍ  ( NEBO MÁ PRŮJEM NEBO JE APATICKÁ ) !
 
 
Vyloučili jsme případnou alergii na nějakou složku potravy a musíme na veterinu. Vyberte si veterináře s mnohaletou praxí !  Ponechte nejprve na veterináři, co vymyslí ))) krevní testy, antibiotika, zavodnění, léky proti zvracení, sono, RTG.....Zaplatili jste tisíce a po ukončení léčby opět kočka zvrací ??? A opět a opět ????
Pátrejte !
Nepoužíváte doma nějakou chemikálii při vytírání podlahy ?
Nemáte v elektrických zásuvkách přípravek proti komárům ? Nemůže kočka okusovat nějakou pokojovou květinu ?
Odkud berete pitnou vodu ???
 
Já jsem takovouto záhadu v chovu měla v roce 2001 !  Nepomohl nikdo, ani nejstarší a nejspolehlivější veterináři !  Pomohl pan Jiří Slabý - chovná stanice Granát. 
 
Kotě mi zvracelo od 5ti týdnů do 5ti měsíců s různě dlouhými přestávkami. Žádná jiná kočka nezvracela !!!  Já i kotě jsme byli na pokraji zhroucení. Kotě, jakmile se čehokoliv najedlo, okamžitě do dvou minut vše vyzvrátilo, samozřejmě nenatrávené . Pak chvíli vysílené spalo, pak si normálně hrálo, pak se vrhlo na jídlo a opět zvracelo. Kotě pak již zvracelo čirou tekutinu o konzistenci hustého hlenu. Držela jsem je naživu jen multivitamínovou pastou a homeopatií. Veterináři selhali. Když bylo kotěti 5 měsíců, začala jsem přemýšlet o té možnosti, že jej nechám uspat. Volala jsem to Jirkovi a ten mi poradil STREPTONAMID. Kdysi dávno jej veterináři předepisovali. Je to žluto-bílý jemný prášek v papírovém sáčku.
 
Vemte špičatý nůž, na nůž naberte malou hromádku Streptonamidu ( na dospělou kočku to je cca 5 špendlíkových hlaviček, pro kotě cca 3 hlavičky, pro malinké kotě 1 hlavička ) a vsypte prášek do umělohmotné stříkačky ze které jste vyjmuli píst. Vsuňte zpět opatrně píst, aby jste prášek nevyfoukli a natáhněte do stříkačky jen tolik vody, aby se prášek rozpustil  ( cca 0,5 - 1 ml ).  Vstříkněte kočce/kotěti do tlamičky tento roztok a to 2 x denně po dobu pěti dnů.
 
Po této primitivní léčbě kotě přestalo zvracet !!!!  Dnes je z něho statný kocour !
 

 
 
KOČKA  STÁLE ZVRACÍ ,  I  KDYŽ PRODĚLA LÉČBU STREPTONAMIDEM  !
 
Vyloučili jsme alergii na stravu ?
Je pitná voda v pořádku ?
Žádné chemikálie v prostředí kočky ?
Žádný stres ?
Žádné jedovaté rostliny ?
Všechna vyšetření u veterináře jsou negativní ?
I vyšetření mozku je negativní ????  ( Pozor na Hydrocefalus )
Nepomohl Streptonamid ????
 
Tak pak mne již napadá HOP NEBO TROP ))))) zakupte si na veterině PANACUR a podávejte dle návodu ! Má obrovské spektrum působnosti !!!
Pokud ani toto nepomůže, tak již opravdu nevím !!!
MOC MOC držím palce !
 

 
 
KOČKA  MÁ  10ti TÝDENNÍ  KOŤATA - ZAČALA  HLTAT  JÍDLO  A PŘESTO CHŘADNE A HUBNE  !
 
Toto je má zkušenost z roku 1992. 
 
Mám-li vrh koťat, tak je nikdy uplně neoddělím od matky. Myslím si, že matku potřebují i pro svůj duševní a inteligenční vývin. Koťata se většinou samostatně stravují cca od 8mého týdne stáří a k matce si již jen chodí cucnout mléka. Kočka postupně mléko ztrácí a když jej již nemá, začne koťata od břicha odhánět. V roce 1992 jsem však úplně zapomněla na kočky , které jsou  tzv. Matky pluku. Jsou to kočky, které kojí a kojí i když mléko nemají. Z koťat jsou unavené a vyčerpané. V té době jsem ještě navíc krmila konzervami , sice těmi nejdražšími, ale vůbec mi tehdy nedošlo, jak málo jsou hodnotné. Zmíněná kočka se nadstandartně starala a kojila. Koncem osmého týdne začala velmi chamtivě hltat každé předložené jídlo. Jedla mnoho A ZAČALA RAPIDNĚ HUBNOUT ! Měla teplotu pod 37° C !!!  Po týdnu to již byla kostra pokrytá kůží a teplota byla již jen 36,3°C !  Veterinář nenašel nic, co by její stav mohlo způsobit. Napíchal jí vitamíny a glukózu. Absolutně to nepomohlo. Druhý den již kočka ležela chladná na boku pod topením a v noci zemřela. Pitva nic nezjistila a já byla zoufalá. Oč větší zoufalství však nastalo, když dospělá dcera zemřelé kočky, která měla také stejně stará koťata, začala mít stejné příznaky !!!!  Hltala jídlo a začala rapidně hubnout. Napadlo mne jet za MVDr.Jaroslavem Černým do Českého Brodu. Vylíčila jsem mu úmrtí mé kočky a ukázala  její dceru se stejnými příznaky. Navrhoval vitamíny a glukózu...ale to nám u matky této kočky nepomohlo, tak proč léčit tuto kočku stejně. Přemýšlel, přemýšlel....a toto je jediný případ záhadného onemocnění, kdy mi nějaký veterinář pomohl !  Prohlásil : " Nic nezkazíme, když jí dáme do žíly Calcium a Magnezium ". Kočka  dostala oboje do žíly. Před podáním měla teplotu 37,5°C !  Po aplikaci se jí zvýšila teplota na 38,5°C.  Druhý den jsem kočku změřila 3 x a večer začala její teplota opět klesat. Jela jsem za panem doktorem Černým, který provedl stejnou aplikaci do žíly. Teplota stoupla opět  na normál. Celý další den a noc byla teplota v pořádku. Pak ještě maličko klesla, takže jsme aplikovali třetí dávku Calcia a Magnezia a KOČKA SE Z TOHO DOSTALA !!!!
 
Nikdy nikdo z mých přátel chovatelů a i veterinářů neslyšel a takovéto ATYPICKÉ ENCLAMPSII  ( odvápnění ).....bývá mnohem dříve-po porodu a provází jej vysoké teploty a často křeče. 
 
Takže souhrnem : má-li kojící kočka nízkou teplotu a rapidně hubne, vzpomeňte si na mou kočku, která zemřela, protože nikdo nepoznal, že se vážně odvápnila !  Neví-li si veterinář rady a kočka je na tom zle, aniž by se našla nějaká příčina jejího stavu, TRVEJTE na podání Calcia A MAGNEZIA  ( podkožně nebo do žíly ).  Upozorňuji na nutnost podání obou látek v poměru 1 ( Calcium ) : 2 ( Magnezium ). Bez podání Magnezia neboli Hořčíku  se Calcium téměř vůbec nepřisvojí  ( toto platí i u lidí ) ! Nevím proč se veterináři tak brání právě Calciu a Hořčíku....prostě, jde-li kočce o život a nevíte proč, ZKUSTE TO !

 
 
KOČKA  MÁ   KOŤATA  A  VELMI  MÁLO  JÍ  !
 
Jak jsou stará koťata ? Je jim více jak sedm týdnů ?
 
Pokud veterinář nenašel nic, co by mohlo způsobovat takový stav kočky , kočka je pravděpodobně vyčerpaná z koťat a to  fyzicky i duševně. Není dobré odstavit všechna koťata najednou. Kočka by je hledala a její stav by se mohl prohloubit.  Vyberte největší koťata z vrhu a přestěhujte je do jiné místnosti od matky. Nechte kočce jedno kotě , to nejslabší. Kočka nebude tak vyčerpaná a odpočine si. Dejte kočce 1/2 tablety Calcia ( koupíte  na veterině ) a ponechte jí toto jedno kotě celý den. Večer jí nejmenší kotě odeberte, dejte k ní jiné, po hodině jej odeberte a přineste jiné....kolem půlnoci jí vraťte nejslabší kotě a ponechte jej s matkou celou noc. Pokud bude mít kočka vždy jen jednoho strávníka, dobře se vyspí, klesne produkce mléka a zlepší se její zdravotní stav. Pevně věřím, že se po Calciu začne cpát ! Pokud by se ještě druhý nebo třetí den tvářila apaticky, Calcium zopakujte.
 
Jsou koťata mladší 7mi týdnů ?
Existuje  mnoho možných příčin proč kojící kočka málo jí :
 
Má kočka klid ?
Má kočka konstantní teplotu v místnosti ?
Má kočka početný vrh ?
Pokud ano, dostává vysoce hodnotnou stravu ( maso, ryby, tvaroh, kozí mléko ) ?
 
Pokud veterinář nenašel nic, co by mohlo způsobovat takový stav kočky a výše uvedené body jsou v pořádku, dejte kočce 1/2 tablety Calcia ( koupíte na veterině ) . Do dvou hodin by měla začít ochotně jíst. Druhý den ještě pro jistotu zopakujte a vždy, když se "nimrá" v jídle nebo má kočka málo mléka ( eventuelně špatnou kvalitu mléka ).
 

MALÉ  KOTĚ  NEPŘIBÝVÁ NA VÁZE - JE KOST A KŮŽE  !
 
Pozorně si prosím pročtěte sekci  KOŤATA DO 12ti TÝDNŮ !
 

 
ZNETVOŘENÁ KOŤATA - ZDEFORMOVANÉ KONČETINY - OTEVŘENÉ BŘICHO - OTEVŘENÝ MOZEK  !
 
Mám vyzkoušeno, že antibiotikum MARBOCYL sice zachrání život, ale jedinec mi  pak produkoval dva roky koťata s postiženími uvedenými v nadpisu. Tato koťata nezbývalo nic jiného, než je uspat....smutné....
 
Dále přípravek proti parazitům STRONGHOLD - snížil mě i mnoha mým přátelům množství koťat ve vrzích ( kocour i kočky dostali Stronghold 3 měsíce před krytím ). Ti chovatelé, kteří aplikovali Stronghold těsně před krytím nebo v průběhu těhotenství mívali ( ne v každém vrhu ) jedno kotě s jednou zkroucenou nožičkou, která se nedala vyléčit ( porucha již ve vývinu ).
 

 
 
 
Naštěstí jsem jiné zdravotní záhady koček, které by ohrožovaly jejich život nezažila.
 
Máte-li milí chovatelé nějakou zajímavou zkušenost, která kočce zachránila život, moc prosím o zaslání na
 euckercats@seznam.cz.  Můžete tak pomoci zachránit život  další kočce, které veterinář doposud nepomohl.

 

TOPlist